Přeskočit na obsah

Sportovní rok 2020 odstartoval tradičně Novoroční běh na Svatošské skály

Už od roku 1984 zahajuje sportovní rok na Karlovarsku Novoroční běh na Svatošské skály. Závod, jehož tradici založil a po celou dosavadní historii ho pořádá náš oddíl, letos napsal svou 37. kapitolu. Přes citelný mráz, kdy teploměr v některých místech Karlovarska nebezpečně klesal k minus deseti, se na startu v Doubí sešla početná ekipa běžců a běžkyň. Oficiální účast byla 122 startujících, z toho 75 mužů, 32 žen a 15 chlapců a děvčat v kategorii mládeže do 16 let. Na startu nechyběli ani borci v dresech SK Liapor Witte.

37. Novoroční běh na Svatzošské skály odstartoval
37. Novoroční běh na Svatošské skály odstartoval

Sportovní úroveň závodu byla tradičně vynikající, s jedinou výjimkou Ivany Sekyrové tu byli všichni, kdo ve vytrvalostním běhu v našem regionu něco znamenají. Na startu vedle sebe stáli hned čtyři vítězové posledních čtyř ročníků: Triatlonista Jan Kubíček byl první v cíli v roce 2016, sokolovský atlet Pavel Procházka v roce 2017, Radek Sedněv z karlovarského Triatletu v roce 2018 a Jakub Coufal z nejdeckého Witte Bike Teamu, který přijel obhájit svůj triumf z 1. ledna 2019. S rolí favorita se vypořádal excelentně a cílem proběhl nikým neohrožován s náskokem 13 vteřin na Sedněva a téměř půl minuty před Procházkou, který si na třetím místě celkového pořadí doběhl pro triumf v kategorii čtyřicátníků, a Kubíček byl na 6. místě celkového pořadí mezi čtyřicátníky stříbrný.

Vítězové hlavní kategorie mužů (zleva): 2. Radek Sedněv, 1. Jakub Coufal, 3. Tomáš Kožák

Závod žen při neúčasti Ivany Sekyrové už tolik favoritek neměl, největší a prakticky jedinou adeptkou na triumf byla Štěpánka Coufalová. Svou roli sehrála podobně jako její manžel mezi muži a svůj loňský triumf obhájila naprosto suverénně v historicky čtvrtém nejlepším ženském čase závodu. S více než minutovou ztrátou za ní proběhla cílem v rozmezí 23 vteřin trojice Lenka Kůsová (1. nad 35), Bára Hovorková (2. do 34) a Romana Lubinová (1. nad 50 let).

Vítězky hlavní kategorie žen (zleva): 2. Bára Hovorková, 1. Štěpánka Coufalová, 3. Martina Chytrá
Vítězky hlavní kategorie žen (zleva): 2. Bára Hovorková, 1. Štěpánka Coufalová, 3. Martina Chytrá

V dresu SK Liapor Witte odstartovali Matěj Medek (v čase 31:14 na 19. místě v hlavní kategorii mužů), Gerhard Knop (v čase 35:32 rovněž 19., ale mezi muži nad 50) a kapitán našeho A mužstva Jan Vanke, který závod dokončil v čase 42:47, když většinu trati absolvoval s ani ne dvouletým synkem v náručí.

Něco pro milovníky čísel:

Traťové rekordy Martina Mikeše 20:15 z roku 1999 a Ivany Sekyrové 22:40 z roku 2012 ani letos nepadly a stejně tak nebyl překonaný ani loňský účastnický rekord 151 startujících, přišlo jich na start „jen“ 122.

Počet lidí, kteří se od roku 1984 zapsali do výsledkových listin závodu, narostl z loňských 805 na 823, z čehož vyplývá, že letos si svou premiéru na silnici do Svatošek prodělalo 18 lidí.

Na čele statistiky účastí je kvarteto běžců, kteří by mohli 6,4 km dlouhou trať absolvovat se zavázanýma očima – Michal Havlíček (ACES Team) má na kontě už 29 startů, Jindřich Mikeš (Triatlet) o jeden méně a chodovští veteráni Manfred Krassa a Vladimír Zounar letos běželi po sedmadvacáté! Ženský účastnický rekord drží se 17 starty Jana Šplinarová (LK Slovan).

Novoroční „Svatošky“ jsou také pro spoustu lidí doslova rodinnou záležitostí. Oslavit začátek nového sportovního roku během sem čím dál více přicházejí manželské i milenecké páry a rodiče i prarodiče s dětmi. Z manželských dvojic byli nejúspěšnější Jakub a Štěpánka Coufalovi, kteří už podruhé za sebou stanuli na nejvyšších místech absolutního pořadí mužů a žen.

Z rodinných týmů byli nejúspěšnější Kožákovi – otec Milan a synové Tomáš a Jan se všichni tři umístili v první desítce celkového pořadí závodu.

Nejmladším účastníkem závodu byl jednou již zmíněný Jan Vanke junior, kterému ještě nejsou ani dva roky, nejstarší borec na trati Vladimír Zounar má v občance rok narození 1942, takže věkové rozpětí účastníků 37. ročníku Novoročního běhu činí neuvěřitelných 76 let!

Doslova husarský kousek si letos dovolil Michal Havlíček (startovní číslo 6), kterému mimo jiné závod vděčí za pečlivě vedenou statistiku. Letošní Nový rok si zpestřil startem nejenom na novoročních „Svatoškách“, ale i na dalších dvou závodech v Lokti a Kadani. Celkem to dalo víc jak 17 kilometrů běhu (6,4 + 2,6 + 7,5) s logisticky náročnými přejezdy z Doubí do Lokte a z Lokte do Kadaně.