Přeskočit na obsah

Sportovní rok 2019 odstartoval Novoroční běh na Svatošské skály

K nejlepším tradicím karlovarského sportu patří zcela určitě Novoroční běh na Svatošské skály. Tradiční otvírák atletické sezony pořádal náš oddíl SK Liapor Witte letos už po šestatřicáté, a přestože v úterý 1. ledna 2019 počasí nebylo nijak vtýstavní, přilákal rekordních 151 startujících. Sešli se tu běžci a běžkyně ze všech koutů Karlovarského kraje a nechyběli ani tradiční zahraniční účastníci, letos 60letý v Belgii usedlý Peruánec Archi Escajadillo s 14letým vnukem Pablem.

Už startovní čáře bylo jasné, že boj o to, kdo se stane prvním atletickým vítězem roku 2019, bude nelítostný. Sešli se tu totiž vedle sebe hned tři vítězové z posledních tří let: Radek Sedněv z karlovarského Triatletu, který tady vyhrál před rokem, sokolovský atlet Pavel Procházka, který vyhrál před dvěma lety, a český reprezentant v xterra triatlonu Jan Kubíček, který na silnici z Doubí do Svatošských skal triumfoval 1. ledna 2016. Doběhli sice přesně v tomto pořadí, ale všichni tři se přitom dívali na záda třiatřicetiletého Jakuba Coufala z nejdeckého Witte Bike Teamu. Ten si pro triumf došel při svém vůbec prvním startu v tomto závodě, když 6,4 km dlouhou trať zaběhl v sedmém nejlepším čase historie za 20:57 minuty a na 42 vteřin se přiblížil traťovému rekordu, který časem 20:15 v roce 1999 vytvořil Martin Mikeš.  Ten se na „Novoročák“ letos po delší pauze opět vrátil a doběhl si pro bronz v kategorii veteránů nad 40 let.

Svou premiéru na silnici z Doubí do Svatošských skal proměnila v triumf také vítězka závodu žen Štěpánka Brožková. Letos 23letá oddílová kolegyně a v současné době i životní partnerka Jakuba Coufala zaběhla pátý nejlepší ženský čas v historii závodu a o více než minutu porazila obhájkyni loňského prvenství, zkušenou vytrvalkyni a vrchařku Romanu Lubinovou.

Vítězové závodu Štěpánka Brožková a Kuba Coufal
Vítězové závodu Štěpánka Brožková a Kuba Coufal

Výsledky závodu

Pár střípků z historie závodu:

•    Novoroční běh na Svatošské skály se poprvé běžel 1. ledna 1983 za účasti tří mužů; šlo tehdy o naplnění silvestrovského předsevzetí. Za 35 let narostl počet startujících na padesátinásobek.
•    Dvacet a více účastí v závodě má dnes na kontě jedenáct běžců, rekordmanem v tomto ohledu je Michal Havlíček z karlovarského ACES Teamu, který si letos připsal 28. start. Na záda mu přitom dýchají Jindra Mikeš z Triatletu s 27 starty a dva veteráni chodovského ŠAKu Manfred Krassa a Vladimír Zounar, oba s 26 starty. Všichni čtyři, včetně 77letého (!) Zounara dodnes závodí a byli na startu i letos.
•    Mezi ženami drží účastnický rekord Jana Šplinarová karlovarského SC Startu, která si letos připsala 16. zářez na pažbě.
•    Novoroční běh na Svatošské skály si alespoň jednou zaběhlo 805 lidí.