Český tým ke zlatému hattricku
přivedl v roli kapitána Honza Vanke

2018-11-23 MS-VankeAbsolutním triumfem českých hráčů skončilo Mistrovství světa UNIF v nohejbalu v metropoli rumunského Sedmihradska Kluži, kde náš reprezentační tým vybojoval zlaté medaile ve všech třech disciplínách. Naposledy, a vlastně jen jedinkrát se takový husarský kousek povedl pouze Slovákům, kteří se třemi zlatými excelovali v roce 2014 na 1. Mistrovství světa UNIF v Nymburku. Češi do Rumunska odjížděli jako obhájci dvou titulů z posledního šampionátu s jasně deklarovaným cílem uspět ještě lépe, než na posledním MS 2016 v Brně, a to se také podařilo. Obrovskou zásluhu na zlatém hattricku má smečař a blokař SK Liapor Witte Jan Vanke, jenž na šampionátu vedl náš tým v roli kapitána. „Fantastický šampionát a první výhra všech titulů pro Českou republiku v historii,“ shrnul svůj pocit ze šampionátu do jediné věty, ale pak se přece jen rozhovořil:

„Nohejbalová velmoc konečně potvrdila svou dominanci i v medailovém zisku, vybojovali jsme všechny zlaté, v kategorii singlu, dvojic i trojic. Cestu ke zlatému hattricku otevřel Ondra Vít, jenž na cestě za zlatým triumfem porazil všechny, co mu stáli v cestě včetně borců z Koreje a Švýcarska, kteří mu byli velmi zdatnými soupeři, a nakonec obrovskou bojovností a vůlí i fantastického Ladislava Stupáka, kterého po jeho chybách přetlačil až v koncovce třetího setu 11:9.

Na dno si sáhli i Pavel Kop s Lukášem Rosenberkem a střídající Jiřím Kalousem, kteří museli prokázat svou sílu zejména ve finále, když dokonce museli odvracet mečbol, aby nakonec ve třetím setu těsně vyhráli 14:12. K deblovému  triumfu významně pomohl svou odvážnou, až drzou hrou reprezentační novic Jiří Kalous, když ve finálovém duelu musel nahradit Pavla Kopa, jenž si v závěru druhého setu utrhl achilovku.“

Třetí zlato vybojovali v kategorii trojic Jan Vanke, Jakub Pospíšil, Lukáš Rosenberk, Ondra Vít a Michal Kolenský. „Do finále jme vstupovali pod dojmem zlatých ze singla a debla ve vítězné náladě, velimi brzy jsme šli do vedení, dařilo se nám plnit taktické pokyny trenéra a disciplinovanou hrou jsme soupeři v celém zápase dovolili jen devět míčů. To je proti tak kvalitnímu soupeři, jako jsou Slováci, obrovský úspěch, vždyť v jejich řadách jsou hráči úřadujícího mistra ČR Vsetína i nejvyšší ligy Slovenska,“ neskrýval radost z vítězství Jan Vanke.

Slováci byli na MS sice nejvážnějšími soupeři našeho týmu, ale ne jedinými: „Naše trojice třeba v průběhu turnaje narazila i na Korejce, kteří nám svým pojetím hry místy působili opravdu velké potíže,“ přiznal Jan Vanke a svoje ohlédnutí za šampionátem uzavřel slovy: „Kamarádovi Pavlovi Kopovi přeji brzké uzdraveni, abychom se mohli opět brzy potkat na síti.“

Komentáře jsou zakázány.